Co niszczy zęby?Jak dbać o zdrowie zębów, czego unikać - pytamy dentystę

Co ma wpływ na zdrowie zębów?

Często mówi się o tym, na ile istotna jest profilaktyka oraz prawidłowa higiena jamy ustnej. Stomatolodzy ostrzegają przed negatywnymi skutkami zaniechania pielęgnacji zębów, ale istnieje również wiele innych ujemnych przyczyn. Co psuje zęby oprócz niewystarczającej higieny czy równie słynnymi z psucia słodyczami? Przeważnie są to niewielkie nawyki, jakie negatywnie wpływają na zdrowie zębów.

Na topie każdych rankingów na temat psucia zębów powinny pojawić się papierosy. Powszechnie wiadomo, że zawarte w nich toksyczne substancje nie tylko szkodzą zębom, ale i ogólnie organizmowi. Są tacy ludzie, którzy mają tendencje do otwierania zębami butelek. Takie zachowanie nie tylko wystawia zęby na uszkodzenia i mikropęknięcia, ale również zwiększa możliwość ukruszenia. Podobne skutki daje zgrzytanie i zaciskanie zębów. Spowodowane tym przedwczesne starcie zębów, oznacza zniszczenie ich głównej ochrony. Zęby niszczy również obgryzanie długopisów, ołówków czy paznokci. To natomiast sprzyja mnożeniu się bakterii oraz rozwojowi próchnicy.

Przyzwyczajenia żywieniowe też mają znaczenie jeśli chodzi o zdrowie zębów. Przekąski między posiłkami wytwarzają osad na zębach, jakiego większość ludzi nie usuwa w ciągu zapracowanego dnia. Należy również wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze oraz napoje powodują przebarwienia lub psują szkliwo przez wielką zawartość kwasów.

Prawidłowa higiena wspiera w przeciwdziałaniu niszczeniu zębów, ale należy pamiętać, aby robić to odpowiednio. Zbyt mocne szczotkowanie niszczy szkliwo oraz podrażnia  dziąsła. Warto więc myć z uwagą.