jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa

Co robić, by chronić szkliwo zgodnie z zaleceniami dentysty? 

Zadaniem szkliwa jest ochrona zębiny na całej powierzchni korony zębowej przed wszystkimi negatywnymi czynnikami, jakie najczęściej prowadzą do uszkadzania zębów. Z uwagi na to troska o szkliwo oraz wzmacnianie go jest jednym z najistotniejszych starań, jakie należy podejmować w trosce o zdrowe zęby.

Z reguły szkliwo ulega osłabieniu ze względu na 2 podstawowe czynniki. Pierwszym są kwasy wynikające z bakterii, drugim naturalne ścieranie. Bywa tak, że w wyniku dolegliwości na przykład wady zgryzu czy zgrzytanie zębów, czyli bruksizm, ścieranie szkliwa pojawia się za wcześnie. Oba te problemy można naprawić dzięki wizycie u dentysty.

Jeśli chodzi o szkliwo najbardziej znanym problemem jest jego demineralizacja, wywoływana przez bakterie i kwasy. Umocnienie szkliwa zębów można wypracować przez dobrze dobraną dietę, gdzie np. zostanie ograniczone spożycie cukrów. Duży wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma także wykorzystanie fluoru. Jego działanie przeciw próchnicy daje efektywne wyniki, zwłaszcza, jeśli pacjenci myją zęby pastą z fluorem oraz systematycznie odwiedzają dentystę na zabieg fluoryzacji.

Również dokładne oczyszczanie oraz właściwa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w porządnym stanie. Jeżeli jednak okaże się, że pacjent z różnych powodów ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest konsultacja ze stomatologiem, który oceni, co można zrobić, by naprawić lub zastąpić uszkodzone szkliwo.