kiretaż otwarty lub zamknięty w gabinecie stomatologicznym

Co to jest kiretaż u dentysty

Kiretaż to w stomatologii zabieg zaliczający się do leczenia przyzębia. Jego celem jest oczyszczenie kamienia nazębnego znajdującego się w kieszeni dziąsłowej. Odkładający się w przestrzeni dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne i przyczynia się do rozwoju chorób. Jeśli kamień nazębny zalega w kieszonkach dziąsłowych, popularne zabiegi higienizacyjne, np. skaling czy piaskowanie, mogą okazać się niewystarczające.

Kiretaż jest zamknięty lub otwarty a zależy to od głębokości, jakie mają kieszonki dziąsłowe. Jeśli są głębokie, konieczny będzie kiretaż otwarty. Różnica znajduje się w tym, że w otwartym kiretażu trzeba naciąć dziąsło i ta metodą odkryć korzeń. Przy kiretażu zamkniętym, nie ma takiej potrzeby. Ten zabieg dentystyczny wykonuje się przy podaniu miejscowego znieczulenia, ale po zabiegu często pojawiają się drobne niedogodności. Może to być zasinienie, obrzęk albo na przykład krew w ślinie.

Aby załagodzić te dolegliwości powinno się brać zalecone przez dentystę antybiotyki i środki przeciwbólowe. Trzeba też stosować lekką półpłynną dietę, dzięki temu pacjent ogranicza żucie i nie nadwyręża leczonego obszaru. Podczas leczenia dziąseł pomocne będzie również ostrożne oczyszczanie jamy ustnej. Normalne szczotkowanie, nitkowanie albo irygacja mogą podrażniać.

Chociaż gojenie po kiretażu wymaga czasu, za sprawą tego zabiegu pacjent uniknie stanów zapalnych i chorób spowodowanych zaleganiem osadu w pobliżu dziąseł.