aparat ortodontyczny a leczenie zębów u dentysty

Czy aparat ortodontyczny przeszkadza w leczeniu zębów?

To, czy wolno leczyć zęby w czasie leczenia aparatem na zęby, w głównej mierze interesuje pacjentów, co zdecydowali się na stały aparat. Nie należy wyjmować go samemu, z tego powodu w wypadku jakichkolwiek problemów konieczna jest wizyta u stomatologa ortodonty. Na początku leczenia aparatem na zęby każdy pacjent powinien zadbać o to, by jego zęby zostały całkowicie wyleczone. W taki sposób zmniejsza się ryzyko dodatkowych wizyt naprawczych podczas noszenia aparatu na zęby. Nie ma jednak przeciwwskazań do leczenia zębów, jeżeli pacjent nosi stały aparat .

Noszenie aparatu łączy się większą koniecznością dbania o zęby. Ze względu na zamontowane zamki na zębach i pozostałe elementy budowy aparatu na zęby, usuwanie resztek i osadów jedzenia staje się trudniejsze. To oznacza, że pacjenci leczący się ortodontycznie muszą dokładniej czyścić zęby, zwłaszcza w okolicach aparatu . Niedopatrzenie higieny w tym okresie, może sprawić, że na uprzednio wyleczonych zębach pokażą się próchnicowe zmiany. W tej sytuacji należy wybrać się na wizytę u dentysty. Lekceważenie psucia się zębów z uwagi na aparat ortodontyczny może wywołać ujemne skutki. Próchnica z łatwością przenosi się na inne zęby, więc lepiej wyleczyć problem.

Leczenie podczas korzystania z aparatu jest dostępne. Jeżeli aparat uniemożliwia dotarcie do podniszczonego zęba, można go ściągnąć na czas leczenia. Taki zabieg nie zagrozi skuteczności leczenia ortodontycznego.