jak wybrać najlepszą pastę do zębów dentysta

Czym się kierować kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów, jako jeden z fundamentalnych elementów pielęgnacji zębów, musi mieć jak najlepsze działanie. W gronie wielu past na rynku znajdziemy między innymi pasty wybielające, dla dzieci lub łagodzące do zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów należy odczytać elementy zawarte w składzie.

Ważnymi wyznacznikami są zawartość fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor gwarantuje ochronę przed rozwojem próchnicy, wspiera szkliwo i zapobiega rozwojowi bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach do zębów znajduje się 1000-1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym skuteczniejsze działanie.

Z kolei współczynnik ścieralności określa ilość składników polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, które ma w składzie konkretna pasta. Są dla oka niewidoczne, ale podczas mycia usuwają nazębny osad. W pastach przeznaczonych do zębów wrażliwych znajduje się mała ilość substancji ściernych. Im wyższa ich ilość pojawia się w produkcie  tym większe ryzyko starcia szkliwa. Past do zębów z bardzo wysokim współczynnikiem RDA nie należy stosować za długo.

Warto przyjrzeć się także na substancje pieniące, które mają antybakteryjne działanie i substancje odpowiadające za smak oraz barwę pasty. Część z nich może być pochodzenia chemicznego, a część naturalnego. Warto zapytać swojego stomatologa, którą pastę najbardziej poleca, biorąc pod uwagę to, że wie, z jakimi problemami mierzy się jego pacjent.