Czy warto stosować płyn do płukania jamy ustnej? - Dentysta

Dlaczego warto używać płyn do płukania jamy ustnej?

Chociaż warto używać płyn do płukania ust, nie powinno się traktować go jako zamiennika szczotkowania, a raczej dopełnienie kompleksowej higienizacji. Według stomatologów fundamentem poprawnej troski o zęby jest przynajmniej dwukrotne szczotkowanie na dzień. Warto umocnić ją dodatkowo o płyn do płukania ust.

Stomatolodzy rekomendują używanie płynu przede wszystkim ze względu na to, że dociera do trudno dostępnych miejsc w ustach. Często za pomocą płynu wymywamy zalegający osad z zakamarków, gdzie trudno dotrzeć szczoteczką. Ponadto składniki aktywne płynu uzupełniają działanie pasty do zębów oraz wyrównują pH ust. Ponadto w zależności od składu mogą mieć działanie wybielające, chroniące dziąsła, łagodzące czy na przykład odświeżające . Są takie, co wzmacniają szkliwo oraz wspierają regenerację błon śluzowych. Warto przeczytać skład, szczególnie dlatego, że dentyści przestrzegają przed płynami mającymi w składzie alkohol. Alkohol może wysuszać jamę ustną, a przecież płyn ma za zadanie ochraniać zamiast szkodzić. Należy również zwrócić uwagę na ilość przyjmowanego fluoru, bo jego zbyt wysokie dawki nie są pozytywne dla zębów.

Powinno się więc używać płyn do płukania ust jako wsparcie codziennej higienizacji niekoniecznie nawet zaraz po myciu zębów. W tej roli świetnie sprawują się płukanki ziołowe, które też walczą z bakteriami.