endodoncja w stomatologii czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem

Endodoncja w stomatologii

Choć endodoncja wielu niczego nie mówi, w stomatologii to dział, odpowiadający za rozpoznawanie oraz leczenie chorób miazgi zębowej. Powszechnie znamy to jako leczenie kanałowe. Przyjmuje się, że leczenie endodontyczne zalicza się do jednych z bardziej skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. Mimo to, dzięki nowoczesnym technologiom oraz umiejętnościom endodonty, czyli stomatologa trudniącego się tym leczeniem, leczenie  endodntyczne przebiega bardzo dobrze. Obecnie zabiegi leczenia endodontycznego przeprowadzane są zwykle pod mikroskopem, co gwarantuje dobrą widoczność zmienionej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej poważne przypadki. Są to nie tylko zakażenia miazgi zęba, ale również martwica czy zgorzele. Do gabinetu dentystycznego na zabieg endodontyczny zapisywani są również pacjenci z problemem zapalenia tkanek okołowierzchołkowych. Zdarza się, że reakcja endodonty konieczna jest również przed planowanym założeniem protezy. Zanim jednak stomatolog endodonta rozpocznie swoje działania, wykonuje szereg badań diagnostycznych, które ocenią, w jaki sposób można uratować ząb.

Choć leczenie kanałowe wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, dzięki nowoczesności stomatologii nie należy się go obawiać. Każdy z zabiegów endodontycznych przeprowadzany jest pod znieczuleniem , dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Właściwie opracowany kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.