Fluoryzacja-Toruń-profilaktyka-stomatologiczna

Fluoryzacja zębów Toruń

Zachowanie zdrowia zębów zależy od regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym, naprawy wszelkich ubytków, leczenia stomatologicznego oraz od właściwej profilaktyki jamy ustnej. Zadbane i zdrowe zęby można też wspomagać oraz dodatkowo chronić przed powstawaniem chorób oraz mnożeniem się bakterii. Jedną z metod znanych w stomatologii, jest fluoryzacja zębów, której głównym celem jest ochrona przed nadwrażliwością i próchnicą.

Fluoryzacja zębów wykonywana jest przez lekarza dentystę albo certyfikowane higienistki dentystyczne i działa na zasadzie nakładania wprost na zęby specjalnego preparatu – pianki lub żelu – z wysokim nasyceniem fluoru w składzie. Fluoryzacja nie wywołuje żadnego dyskomfortu, ale za to wzmacnia szkliwo oraz pomnażą jego odporność na kwasy i bakterie pochodzące z przyjmowania napojów i pokarmów. Ponadto korzystnie wpływa na odbudowę (remineralizację) szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja pomaga także w tworzeniu ochronnej bariery, dzięki której powstawanie kamienia nazębnego będzie trudniejsze.

Warto pamiętać, że przyswajanie fluoru w przesadnych ilościach może dać zły wpływ na organizm, z tego powodu zabieg fluoryzacji musi być wykonywany w oszacowanej przez wprawionego lekarza dentystę częstotliwości oraz wykonywany wyłącznie w klinice dentystycznej. Pojedynczy zabieg ma w składzie bezpieczną ilość fluoru, dlatego jeśli przyjmowanie zabiegów przebiega zgodnie z zaleceniami stomatologa nie nie trzeba się obawiać. Pomiędzy profesjonalnymi zabiegami fluoryzacji zębów, na co dzień można używać past albo płukanek z małym stężeniem fluoru.