Implanty stomatologiczne w jeden dzień i sterowana regeneracja kości

Implanty stomatologiczne – w jaki sposób odbudować kość

Jakość kości jest sprawą bazową dla aplikacji implantów stomatologicznych. Usunięcie zębów sprawia przeistoczenia w jamie ustnej nie tylko pod względem estetycznym oraz zdrowotnym. Nieuzupełniony ubytek skutkuje występowaniem ciągłego zaniku kości żuchwy, co z kolei ujemnie wpływa na inne zęby. Brak podparcia może sprawić, że i one będą się ruszać, a w efekcie wypadać. Z uwagi na to także uzupełnienie luk jest również ważne. By zabieg aplikacji implantów zębowych był możliwy, w obszarze wszczepu musi znaleźć się wystarczająca ilość tkanki kostnej. Bywa jednak tak, że pacjenci chcący uzupełnić brak implantem zęba mają zbyt niewielką ilość tkanki kostnej. Nie stanowi to problemu, ponieważ to nie wyklucza ich całkowicie, aby implant właściwie się zespoił z tkaną oraz utrzymał we właściwym położeniu.

Zanik tkanki kostnej można odbudować. Współczesne surowce stosowane w stomatologii pozwalają dentyście nie tylko na wszczepienie nowego materiału kostnego. Wykorzystywany materiał z reguły wspiera naturalny przyrost materiału kostnego. Właśnie dlatego zabiegi odbudowy materiału kostnego są tak znane oraz przeprowadzane przez doświadczonych dentystów. Taki sposób regeneracji kości przed zabiegiem aplikacji implantów stomatologicznych jest całkowicie bezpieczny, a lekarz dentysta implantolog przeprowadza go przy znieczuleniu miejscowym. Dentysta zamieszcza specjalny materiał w obszarze dotkniętym zanikiem, a potem zabezpiecza go specjalną membraną. Na całkowitą odbudowę tkanki kostnej pod implanty niestety trzeba poczekać od 3 do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu lekarz dentysta może bezpiecznie zaaplikować implant.

Implanty zębów podczas jednej wizyty w klinice dentystycznej

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych może odbywać się na dwa sposoby. Szczególnie znany zabieg aplikacji dwufazowych implantów zawiera 2 etapy. Po pierwsze w szczęce wszczepiany jest implant zęba, w drugim dentysta implantolog zakłada koronę zęba dopiero po absolutnym przyjęciu się implantu. Obecnie dostępny jest jednak sposób aplikacji implantów zębowych w w ciągu jednej wizyty, tj. implantów jednofazowych.

Implanty tylko w jeden dzień cechują się tym, że podczas jednego zabiegu pacjent uzyskuje zarówno implant, a także całą odbudowę zęba. Jak wiadomo cały proces poprzedzają kompleksowe diagnostyczne badania, by pacjent poznał znaczenie wszelkich działań wykonywanych przez dentystę, jednak sama odbudowa ma miejsce w czasie pojedynczej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Bazowym wymogiem do wszczepienia implantów w w ciągu jednej wizyty jest idealny stan zdrowia dziąseł, zębów i kości żuchwy lub szczęki w pobliżu wszczepu.

Niezależnie od metody implant musi się wygoić, ale przy wszczepie implantów jednofazowych cały proces przebiega pod protezą, a pacjent może normalnie z niej korzystać. Patrząc na ilości luk oraz uzupełnienia protetycznego – korony, mostu albo całej protezy – podczas spajania implantu z kością pacjent korzysta z uzupełnienia protetycznego tymczasowego. Po zrośnięciu się implantu i kości dentysta wymienia uzupełnienie tymczasowe na właściwe uzupełnienie. Bez względu na to tymczasowa proteza bardzo dobrze sprawdza się oraz umożliwia zyskanie pięknego kompletu zębów w ciągu jednej wizyty.

Trwałe implanty zębów

O implantach dentystycznych dużo się mówi, jednak pośród wszystkich zalet implantów, najczęściej wskazywaną jest ich solidność. Na leczenie implantologiczne w gabinecie stomatologicznym trzeba przeznaczyć trochę czasu, jednak efekty są całkowicie tego warte. Raz wstawiony implant dentystyczny, jaki poprawnie zrośnie się z kością, zdaniem stomatologów  może posłużyć nawet przez wiele lat. Warunkiem tego, jest przestrzeganie higieny zębów i dziąseł i częste umawianie się na wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym.

O jakości implantów stomatologicznych decydują materiały, z których są one wykonywane. Najczęściej stosowane do tworzenia implantów to cyrkon i tytan. Choć tytan jest nieco mniej estetyczny, jego trwałość i właściwości to duży plus. Zwykle tytanowa podstawa implantu dentystycznego nie jest widoczna, ze względu na to, że kryje się wewnątrz dziąsła, jednak niekiedy dziąsła ulegają obniżeniu. Od strony estetyki cyrkon wygrywa, dlatego że kolorem dościga zwyczajne zęby. Patrząc jednak na jakość tych materiałów, oba sprawdzają się doskonale. Wykazują się szczególną wytrzymałością na wahania temperatur oraz ścieranie.

Poza tym organizm ludzki bardzo je toleruje, więc kiedy zostaną zaakceptowane na etapie wszczepienia w klinice dentystycznej, praktycznie z reguły nie zdarza się, aby później implant zęba sprawiał kłopoty. Swoją trwałość implanty mają ze względu na odporność na moc nacisku w trakcie posiłków. Biorąc pod uwagę trwałość i zbliżony wygląd do prawdziwych zębów, implanty są zazwyczaj zalecanym przez lekarzy dentystów protetycznym uzupełnieniem.