Implanty w jeden dzień u dentysty

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że leczenie zębów w klinice stomatologicznej zwykle rozkłada się na parę spotkań. Szczególnie w przypadku zabiegów z zakresu implantologii, ortodoncji czy chirurgii stomatologicznej. Współcześnie metody pozwalają dentystom na zminimalizowanie czasu, który pacjent przeznacza na leczenie w gabinecie dentystycznym. Dzięki najnowszym metodom implantologicznym gabinety stomatologiczne oferują możliwość wszczepienia implantów w jeden dzień. Pełny uśmiech podczas jednej wizyty? Sprawia wrażenie niemożliwego, a jednak szybka naprawa zębów jest dostępna właściwie od razu.

Implanty w jeden dzień? Szybka alternatywa dla innych odbudów protetycznych

Czym jest proteza w jeden dzień i dlaczego różni się od innych wszczepów implantologicznych? Różnica między tradycyjnym zabiegiem aplikacji implantów zębowych w klinice stomatologicznej, a natychmiastową aplikacją implantów w jeden dzień, bazuje na technice wstawiania implantów. Tradycyjnie wszczepiane są tak zwane dwufazowe implanty. Taki model stomatologicznego leczenia wyróżnia się tym, że na początku wstawiany jest implant, po czym w drugiej fazie dentysta zakłada protezę. Te dwa etapy izoluje długookresowy proces osseointegracji, czyli czas, w którym implant łączy się z kością żuchwy lub szczęki. Dopiero potem implant dentystyczny oraz kość złączą się na dobre, proteza może zostać umieszczona przez dentystę.

W momencie uzupełnienia zębów w jeden dzień, używane są jednofazowe implanty, w których pełen proces umieszczenia implantów i oparcia na nich uzupełnienia przebiega w trakcie jednej wizyty. Warto jednak nadmienić, że proces aplikacji protezy w jeden dzień bezwzględnie muszą poprzedzić pełne badania diagnostyczne u stomatologa, by całkowity proces leczenia stomatologicznego był jak najbardziej precyzyjny oraz bezpieczny. Na podstawie badań dentysta przygotowuje kompleksowy plan leczenia stomatologicznego oraz szablony, jakie są niezbędne do przygotowania wzoru nadbudowy protetycznej. Natomiast sam zabieg natychmiastowego wszczepienia implantów odbędzie się w jeden dzień. Warunkiem uzyskania nowego uśmiechu w jeden dzień jest doskonałe zdrowie jamy ustnej oraz kości pacjenta. Bez tego wcześniej potrzebne będzie leczenie u dentysty, aby później nie narażać na ewentualne powikłania miejsca wszczepu.

Jak wygląda leczenie implantami w jeden dzień

Pierwszym etapem leczenia implantami w jeden dzień jest specjalistyczna konsultacja ze stomatologiem. Na tym etapie wykonywane są wszelkie elementy konieczne przed wysłaniem pacjenta na właściwy zabieg. Stomatolog określa stan jamy ustnej i kości pacjenta oraz indywidualne warunki. Jego rolą jest także wzięcie odpowiednich wycisków, na bazie których dentysta protetyk spreparuje właściwą uzupełnienie protetyczne. Co ważne pacjent ma wiele możliwości. Ze względu na ilość braków zębowych, może zdecydować się na różne nadbudowy protetyczne. Przy mniejszych brakach wystarczy most protetyczny lub korona protetyczna. W sytuacji bezzębia mocno wskazywana przez dentystów jest technika osadzenia całkowitej protezy na czterech lub na sześciu implantach metodą All on 4 lub All on 6. Na tym etapie dentysta ustala także koszt pełen koszt leczenia oraz samych implantów.

Drugą fazą zębów w jeden dzień jest właściwy zabieg, przeprowadzony w gabinecie stomatologicznym. W tej fazie dentysta umieszcza cztery albo sześć implantów zębowych, a następnie od razu tymczasową odbudowę protetyczną. Dlaczego wspominamy o tymczasowym uzupełnieniu? Nieważne jaką techniką – implantów jedno- czy dwufazowych – śruba, czyli podstawa implantu, musi zespoić się z kością, a zabiera trochę czasu. Odbudowa protetyczna tymczasowa gwarantuje pacjentowi pełen komfort i właśnie założenie takiej tymczasowej odbudowy dentystycznej pozwala na osiągnięcie pięknego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent wychodzi od stomatologa z stabilnym i pełnym uśmiechem w jeden dzień, z którego może korzystać tak, jak z naturalnych zębów. Uzupełnienie protetyczne tymczasowe chroni implanty i umożliwia im spokojny proces złączenia z kością, a na dodatek wygląda naturalnie.

Ostateczna faza leczenia stomatologicznego implantami w jeden dzień przeprowadzana jest po wygojeniu implantów, kiedy tymczasową protezę zastępuje właściwa proteza. Przeważnie na taki zabieg trzeba spotkać się z dentystą po paru miesiącach. Ten krok również będzie wzięty pod uwagę podczas projektowania planu leczenia stomatologicznego. Sama ostateczna odbudowa protetyczna sporządzana jest wysokiej klasy surowców oraz dopasowana indywidualnie, co sprawia, że posłuży pacjentowi do końca życia. Jedynym wymaganiem, jest utrzymanie odpowiedniej higieny oraz ciągłe konsultacje dentystyczne. Wszelkie porady dentysta rzecz jasna przekazuje pacjentowi w ciągu wizyt. To istotne, aby wiedzieć, jak dbać o swoje implanty!

Implanty w jeden dzień – All on 4 oraz All on 6

Natychmiastowe wszczepianie implantów najczęściej przeprowadzane jest w jednym z dwóch systemów używanych przed dentystów implantologów. Najczęściej stosuje się je u osób dotkniętych pełnym bezzębiem. Każda z tych technik jest sposobem przywrócenia uśmiechu w jeden dzień. Różnica polega na liczby implantów, na których będzie zamontowana proteza. Zgodnie z życzeniem i możliwościami protezę można zamontować na 4 lub 6 implantach. Niezależnie od tego, czy pacjent zdecyduje się na metodę All on 4 czy metodę All on 6, obie zapewniają wysoką stabilizację protezy, w końcu o to chodzi w tym najbardziej. All on 4 oraz All on 6 gwarantują stabilne oparcie dla protezy, która z uwagi na to nie rusza się, nie wysuwa oraz nie wypada w czasie jedzenia czy mówienia. Te systemy implantów w jeden dzień, dentyści polecają szczególnie osobom, które utraciły pełen łuk zębów. Dzięki wykorzystaniu zaledwie czterech albo sześciu implantów, cena stomatologicznego leczenia implantami w jeden dzień, są zdecydowanie ograniczone, a pacjent cieszy się swoim nowym pięknym uśmiechem po jednej wizycie w jeden dzień