Dlaczego bolą dziąsła? Pytamy dentystę o przyczyny bólu dziąseł

Jak leczyć dziąsła?

Powodów bólu dziąseł może być wiele, jednak nie należy ich lekceważyć. Pacjenci zazwyczaj wybierają się na wizytę w gabinecie dentystycznym w przypadku silnego bólu zębów. Do dentysty trzeba umówić się również, kiedy bolą dziąsła.

Ból dziąsła przeważnie występuje obok obrzęku, zaczerwienienia, a nawet krwawienia. Zwykle ignorujemy te objawy, zrzucając winę na  tylko urażenie się szczoteczką , niestety takie przypadki mogą sygnalizować początek większego problemu. Wynikający z tego stan zapalny, może prowadzić do zapaleń przyzębia, zmian kieszonek dziąsłowych albo recesji dziąseł. To również bezpośrednio powoduje powstawanie paradontozy, głównej z przyczyn wypadania zębów.

Zazwyczaj stany zapalne rozwijają się z podrażnień, przez niewłaściwe lub niedokładne szczotkowanie lub używanie nici dentystycznych. Odkładająca się płytka nazębna to miejsce idealne dla bakterii, jakie mogą wywołać stan zapalny. Zdarza się, że dolegliwości bólowe powstają także na skutek urazu (np. uderzenia), stosowania źle dobranych protez, czy u kobiet ciężarnych.

Dobrym sposobem na złagodzenie bólu są specjalne, łagodzące żele lub płukanki powszechnie dostępne w aptekach. Co prawda w wielu przypadkach jedynie maskują ból i nie leczą problemu. Jeśli stan zapalny nie ustępuje długo czas, należy bardzo szybko skontaktować się z dentystą. Wizyta w gabinecie stomatologicznym oraz leczenie wyeliminuje ból na dobre.