czyste zęby i zdrowa jama ustna to szczęśliwy dentysta

Jakie czynności profilaktyki zębów należy wykonywać?

Zdrowie jamy ustnej zależy od dotrzymywania czystości zębów oraz regularnych wizyt u dentysty. Nawet niewielkie próchnicze ubytki zębów powinny być na bieżąco uzupełniane, żeby przeciwdziałać rozwojowi próchnicy i wzmagania się kłopotów ze zdrowiem zębów. Chociaż raz na pół roku warto umówić się na wizytę w gabinecie dentystycznym, by ocenił jamę ustną oraz zaradził na ewentualne ubytki. To przede wszystkim leczenie zachowawcze daje pewność zdrowego uśmiechu na dłużej.

Bywa też tak, że profilaktyka zębów jest za słaba. To z powodu średniej higieny lub jej zupełnego braku, z reguły powstają kłopoty w obrębie jamy ustnej. Dlatego leczenie zachowawcze warto rozpoczynać za każdym razem, kiedy przyjdzie taka potrzeba. Rozbudowa się ubytków próchniczych może skutkować koniecznością większych działań dentysty. Na przykład przez bardziej skomplikowane leczenie kanałowe.

Zazwyczaj dobrej profilaktyce towarzyszy cykliczne usuwanie kamienia nazębnego – podstawowego czynnika powstawania próchnicy. Regularne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym, zmniejsza ryzyko potrzeby korzystania z leczenia zachowawczego. Im lepiej zadbane zęby, tym mniejszy kłopot. Zazwyczaj przy cyklicznych wizytach u dentysty, leczenie zachowawcze jest potrzebne tylko raz na jakiś czas. Warto kontrolować stan swoich zębów regularnie.