rodzaje i typy licówek stomatologicznych w klinice stomatologii estetycznej

Jakie są typy licówek dentystycznych używanych do estetycznej poprawy uśmiechu

Licówki dentystyczne, chociaż traktujemy jako protetyczne uzupełnienia, przeważnie służą podniesieniu wyglądu estetycznego uśmiechu. Przy ich pomocy stomatolog naprawia kształt albo kolor zęba lub zasłania niedoskonałości jak niewielkie rysy i przebarwienia. Licówki świetnie sprawdzają się również w maskowaniu nieestetycznych wad zgryzu np. diastemy. Licówki dentystyczne tworzy się z reguły z trzech surowców: z porcelany, kompozytu i akrylu.

Licówki akrylowe – zazwyczaj stosuje się przed założeniem licówki właściwej, żeby osłonić oszlifowany ząb przed uszkodzeniem. Ze względu na to, że są one z akrylu są większe i o wiele mniej estetyczne od pozostałych, a do tego są o wiele bardziej nietrwałe. Z tego powodu stosuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są mocniejsze od akrylowych i o wiele lepiej się prezentują. Łatwo dopasowuje się ich kolor do zębów naturalnych, ale kompozytowe licówki są jednolite w barwie, przez co można zauważyć, że są nieprawdziwe. Chociaż są trwałe na bardzo długo i można ich używać przez lata powinno się o nie troszczyć, szczególnie zabiegami higienizacji u dentysty, z uwagi na to, że z biegiem lat mogą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich największą zaletą jest to, że przekonująco odzwierciedlają kolor zębów i optycznie niczym nie różnią się od normalnych zębów. Takie licówki są też szczególnie trwałe i niepodatne na przebarwienia. dlatego też pacjenci, którym przede wszystkim zależy na estetyce uśmiechu decydują się właśnie na te licówki dentystyczne.