aparat retencyjny w ortodoncji, kiedy dentysta zleca noszenie retainera

Kiedy ortodonta zaleca aparat retencyjny?

Leczenie ortodontyczne z reguły wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Noszenie aparatu na zęby, choć daje niezwykłe efekty, nie jest ostatnim przyrządem, usuwania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla ciągłego rezultatu, z reguły po skończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, nosi się tzw. aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego głównym przeznaczeniem jest utrzymanie rezultatów osiągniętych przez wcześniej noszony aparat na zęby. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przesuwać się na wcześniejsze nieodpowiednie położenia, z tego względu, aby przeciwdziałać temu procesowi, najlepiej wykorzystać aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, decyduje ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, który poświęciliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak zdarza się również tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami do końca życia. Na wtórne przesuwanie się zębów zwykle wpływa wiele okoliczności np. wiek i wynikające z tego wyrastanie nowych zębów w przypadku młodszych pacjentów.

Użycie aparatu retencyjnego daje pewność, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie stały, a skorygowane zęby, zachowają się na dobrych miejscach. Pacjenci, co używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni nie zapominać o szczególnej i solidnej higienie jamy ustnej. Równie ważna jest systematyczna opieka i konsultacja stomatologa ortodonty.