Ligatury ortodontyczne - ortodonta Toruń

Ligatury ortodontyczne

Decyzja o polepszeniu wyglądu i zdrowia jamy ustnej zazwyczaj wiąże się również z leczeniem ortodontycznym, czyli działaniem mającym za zadanie wyprostowanie wykrzywionych zębów oraz zlikwidowanie nabytych lub wrodzonych wad zgryzu. Wśród możliwych typów aparatów ortodontycznych, aparat stały ciągle jest oceniany jako najlepszy i dający najsolidniejsze rezultaty. By aparat ortodontyczny prawidłowo wykonywał swoją rolę, musi być poprawnie założony. Siłą, która oddziałuje na zęby w stałym aparacie jest łuk ortodontyczny przytwierdzony do ortodontycznych zamków przyklejonych do pojedynczych zębów. Ligatury ortodontyczne maja za zadanie utrzymanie łuku przy zamkach.

Ligatury ortodontyczne są drobnymi gumkami, które przytrzymują znaczące elementy aparatu w odpowiednim miejscu, aby praca aparatu była zgodna z założeniami lekarza stomatologa oraz sporządzonym planem leczenia. Nieprawidłowo ustawiony aparat może przynieść negatywne wyniki i zamiast naprawiania tylko zaszkodzi, na przykład poprzez przemieszczanie zębów w niewłaściwą stronę oraz tym samym nasilenie wady. Dlatego też choć ligatury ortodontyczne sprawiają wrażenie niewielkich cząstek konstrukcji aparatu stałego, posiadają ogromne znaczenie dla prawidłowego leczenia ortodontycznego.

Dla większego urozmaicenia, ligatury ortodontyczne można kupić w różnych kolorach, co przede wszystkim cieszy młodych pacjentów. Starsi pacjenci najczęściej wybierają kolory ligatur tak, aby były one prawie niewidoczne, nie wyróżniały się zbyt mocno na tle zębów lub ze względu na to, czy istnieje możliwość przebarwień ligatury w trakcie użytkowania (taki problem tyczy się głównie ligatur o białym lub innym jasnym kolorze). Przeciętnie ligatury ortodontyczne wymienia się raz na miesiąc lub półtora miesiąca.

https://edclinic.pl/lang/pl/uslugi/ortodonta-torun/