Nadwrażliwe zęby

Wrażliwość zębów na zimno i ciepło najczęściej obserwujemy podczas spożywania gorących i zimnych napojów lub w trakcie deseru w postaci lodów i kawy. Wtedy dolegliwość daje o sobie znać bólem. Z reguły powodem nadwrażliwości są odsłonięte zębowe szyjki. To pozwala na kontakt jedzenia z kanalikami zębinowymi, a one dają dostęp do silnie unerwionej miazgi .

Zazwyczaj odkrycie szyjek zębowych powstaje na skutek recesji dziąseł lub ścierania szkliwa. Tak samo dziąsła, tak samo szkliwo odpowiadają za osłonę zębów, dlatego jeżeli ulegną zniszczeniu, niewystarczająca ochrona sprawia ból. Inną przyczyną mogą być nieleczone ubytki próchnicowe lub kiedyś wykorzystywane popularnie amalgamatowe. Amalgamat słabo izoluje miazgi zęba od wysokiej lub niskiej temperatury, dlatego pacjenci noszący stare plomby mogą odczuwać dyskomfort.

Prędki sposób na złagodzenie bólu to używanie past oraz płukanek dla nadwrażliwych zębów. Głównie dzięki temu usuwa się ryzyko pogłębiania się dolegliwości. W takim wypadku powinno się skontaktować się ze stomatologiem. W gabinecie dentystycznym pacjent dostanie profesjonalne preparaty, które łagodzą reakcję nerwów oraz powodują zamknięcie kanalików zębinowych.

W walce z wrażliwością zębów na ciepło i zimno pomoże również zmniejszenie w diecie kwaśnych napojów i potraw oraz odpowiednia higiena zębów.

Co trzeba robić po wstawieniu implantów zębów

Co należy robić po wszczepieniu implantu ?  Zabieg implantacji jest ciężki biorąc pod uwagę pacjenta. Wydobrzenie dziąseł i przyjęcia przez ciało implantu potrzebuje czasu, z tego względu osoba pójdzie na zabieg musi odpowiednio o siebie zadbać. Szybko po zabiegu pojawia się opuchlizna dziąseł, co koniecznie powinno się łagodzić okładami z lodu. Można też zastosować specjalne żelowe woreczki kupowane w aptece do zamrażania w lodówce.

Na początku należy również wprzygotowywać gorących potraw i zastosować półpłynną dietę. Nie powinno się używać części jamy ustnej, w której zaaplikowano implant, by dziąsło mogło goić się w odpowiednim tempie. Zdaniem dentystów niekorzystne jest również sprawdzanie językiem albo miejsca implantu, by nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Powinno się również odłożyć alkohol oraz papierosy, z uwagi na to, że rozciągają czas leczenia się dziąseł. Ponadto co najmniej na czas  około miesiąca nie wolno podejmować wysiłku fizycznego.

Szczególnie ważne w takiej sytuacji jest wypełnianie zaleceń dentysty. Zwłaszcza pod kątem brania antybiotyków oraz leków przeciwbólowych. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez decyzji lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi również płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one zastosowanie odkażające, łagodzące i przeciwbakteryjne. Natomiast w ciągu mycia zębów, powinno się omijać miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Obowiązkowe jest również uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do dentysty, jeśli tylko pojawią się niepokojące objawy.

Implanty zębów a leczenie kanałowe

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia jest jednym z najtrudniejszych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak większość realizowanych z pomocą mikroskopu zabiegów przynosi oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu były z reguły wyrywane.

Implanty natomiast są niezwykle wytrzymałe, a zamocowane na nich korony czy mosty protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. W głównej mierze, jeżeli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone dożywotnio i są jednymi z najlepszych metod wypełnienia dziury po utraconym zębie. Dzięki leczeniu kanałowemu ząb w dużym stopniu pozostaje naturalny. Rolą dentysty jest zaledwie odnowa korony zębowej. W momencie usuwania zębów wypełnienie luki jest konieczne z uwagi na zdrowie jamy ustnej.

Warto także spojrzeć na ceny. Choć obie metody są bardzo efektywne, a dzięki nim pacjent wciąż może cieszyć się wspaniałym uśmiechem bez bólu, ceny leczenia kanałowego są mniejsze niż w przypadku zabiegu wstawienia implantu. Przed podjęciem decyzji, jak zaradzić na problem bolącego, dogłębnie zepsutego zęba, trzeba się zastanowić wspólnie z dentystą, jakie rozwiązanie okaże się najwłaściwsze.

Czy mogę mieć implant?

Teraźniejszy rozkwit stomatologii powoduje, że leczenie jest możliwe u praktycznie każdego. Aplikacja implantów, chociaż wlicza się do bardziej trudnych, również z upływem lat stał się o wiele bardziej bezpieczny. Pomimo tego istnieje parę ograniczeń, które powinno się rozważyć, wybierając ten zabieg.

Przede wszystkim implantów nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani u osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też aktywna choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, ze względu na nadal postępujący proces rozwoju kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie wyklucza kompletnie możliwości wszczepienia implantów, ale powinny być one skonsultowane ze stomatologiem przed podjęciem zabiegu implantacji. Są to na przykład osoby walczące chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują też osoby, które od lat nałogowo palą papierosy.

Implanty mogą być wszczepione tylko przy dobrej kondycji szczęki oraz jamy ustnej, z tego względu pacjenci walczący z chorobami takimi jak próchnica czy parodontoza, powinny na wstępie podjąć leczenie w gabinecie dentystycznym, nim będą mogli wziąć po uwagę zabieg implantacji.

W innych okolicznościach nie ma ograniczeń do wszczepiania implantów. Każdy, kto pomyślnie przejdzie opinię medyczną może mieć wykonane implanty.

Czy warto używać szczoteczki sonicznej?

Szczoteczka soniczna do zębów to współcześnie najnowocześniejsza szczoteczka do zębów, obiecująca skuteczną higienizację jamy ustnej. Jej działanie ma swoją podstawę na sile fal dźwiękowych, co dają zauważalne efekty. Zwykle soniczna szczoteczka do zębów robi w przybliżeniu 30 000 ruchów pulsacyjno-wymiatających na minutę. Technologia fal dźwiękowych sprawia, że skuteczność szczoteczki sonicznej do zębów jest niezwykle wysoka. To zapewnia zdecydowaną przewagę nad pozostałymi szczoteczkami do zębów.

Podczas czyszczenia soniczną szczoteczką, wytwarzane są bąbelki złożone ze śliny i pasty do zębów. Tak kształtuje się piana, która dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc. Co więcej ten sposób pozwala na całkowite wykorzystanie składników umieszczonych wewnątrz pasty. Taka metoda o wiele skuteczniej wymiata osad i brud, co sprawia, że resztki pokarmu nie odkładają się na zębach. A im skuteczniejsze i dokładniejsze mycie zębów, tym bezpieczniejsza jama ustna. Z tego powodu soniczną szczoteczkę do zębów rekomendują stomatolodzy.

Co więcej w niektórych szczoteczkach sonicznych działają funkcje, jakie pomagają mierzyć długość szczotkowania i moc nacisku. Taki typ szczoteczki jest również łagodny dla dziąseł. Troszczy się o nie, zapobiegając mechanicznym uszkodzeniom, a także zawiera funkcję masażu. To wyjątkowo istotne przy nadwrażliwości dziąseł i zębów.

Soniczną szczoteczkę do zębów można znaleźć również dla dzieci.

Kiedy ortodonta zaleca aparat retencyjny?

Leczenie ortodontyczne z reguły wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Noszenie aparatu na zęby, choć daje niezwykłe efekty, nie jest ostatnim przyrządem, usuwania wad zgryzu i wyrównywania uśmiechu. Dla ciągłego rezultatu, z reguły po skończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, nosi się tzw. aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego głównym przeznaczeniem jest utrzymanie rezultatów osiągniętych przez wcześniej noszony aparat na zęby. Zdarza się, że niektóre zęby mogą przesuwać się na wcześniejsze nieodpowiednie położenia, z tego względu, aby przeciwdziałać temu procesowi, najlepiej wykorzystać aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie potrzebny zębom pacjenta, decyduje ortodonta. Przyjmuje się, że może to być połowa czasu, który poświęciliśmy na leczenie aparatem ortodontycznym, jednak zdarza się również tak, że retainer musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – czasami do końca życia. Na wtórne przesuwanie się zębów zwykle wpływa wiele okoliczności np. wiek i wynikające z tego wyrastanie nowych zębów w przypadku młodszych pacjentów.

Użycie aparatu retencyjnego daje pewność, że rezultat leczenia ortodontycznego będzie stały, a skorygowane zęby, zachowają się na dobrych miejscach. Pacjenci, co używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni nie zapominać o szczególnej i solidnej higienie jamy ustnej. Równie ważna jest systematyczna opieka i konsultacja stomatologa ortodonty.

Skutki krwawienia dziąseł

Krew płynącą z dziąseł najlepiej przyuważyć w czasie szorowania zębów. Przyczyn krwawienia dziąseł może istnieć wiele np. z reguły są to niektóre przyjmowane leki, stres lub nieodpowiednia dieta. Przede wszystkim jednak ten problem występuje na skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej i pojawieniu jednej z najbardziej znanych chorób przyzębia i dziąseł – parodontozy. Zwykle złe lub zbyt rzadkie szorowanie zębów skutkuje gromadzeniem się kamienia na zębach i namnażaniem bakterii, które prowadzi do pojawiania się stanów zapalnych. W taki sposób osłabione zęby i dziąsła są bardziej podatne na działanie ujemnych czynników i powstawaniu paradontozy.

Krwawienie dziąseł to nie tylko nieprzyjemny widok w ciągu mycia zębów. Problem ten pociąga za sobą inne tak samo niemiłe skutki. Wkrótce osłabienie dziąseł może prowadzić do rozchwiania, a także wylatywania zębów. Na ten problem głównie powinny zwrócić uwagę również osoby palące papierosy, dlatego że substancje w nich zawarte także niekorzystnie wpływają na kondycję jamy ustnej i utrudniają leczenie.

Z uwagi na te czynniki, nie wolno lekceważyć krwawienia dziąseł. Przede wszystkim trzeba skonsultować się ze stomatologiem i jak najszybciej zapisać na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Stomatolog z pewnością podejmie leczenie problemu. W takim wypadku trzeba też zadbać o właściwszą higienizację jamy ustnej i zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowaną szczoteczkę do zębów.

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – objawy

Cykliczne wizyty u stomatologa pomagają pacjentom nie tylko troszczyć się o zdrowie i czystość jamy ustnej, ale również za ich sprawą można szybko wykryć zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Zadaniem tego stawu jest ruszanie żuchwą w tył i na przód i na boki. z uwagi na to jego właściwe działanie warunkuje właściwą wymowę albo na przykład żucie pokarmów.

Wszystkie problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym można szybko zobaczyć, co sprawia, że dostępne jest bezzwłoczne rozpoczęcie leczenia. W gabinetach dentystycznych diagnozy odbywają się za pomocą specjalnego deprogramatora pod okiem chirurga stomatologa. Rozpoznanie problemu nie jest skomplikowane ze względu na różnorodność obecnych w takim przypadku symptomów.

Do najczęstszych sygnałów kłopotów ze stawem skroniowo-żuchwowym zalicza się zgrzytanie i zaciskanie zębów. Tak samo powszechne są trudności w żuciu twardego jedzenia czy szerokim otwieraniu ust i konieczność silnego przyciskanie zębów, by stykały się ze sobą. Bywa też tak, że występują kliknięcia i trzaski w stawach albo zauważamy nieprzyjemne starcie, zniszczenie czy nadwrażliwość zębów. Takich symptomów nie nie powinno się bagatelizować, ponieważ towarzyszą im częste bóle głowy, karku albo pleców, a także ruchomość zębów i problemy z innymi stawami.

Dlaczego należy zdejmować na noc ruchomą protezę zębów?

Niezależnie od tego, jak starannie proteza zębowa ruchoma została dobrana do pacjenta, istnieje wiele czynników, które wskazują na to, że z protezami zębowymi nie wolno zasypiać. Jedną z najważniejszych przyczyn, według których należy wyjmować protezę do snu, jest to, że zbierają się na niej szkodliwe bakterie. Opinie stomatologów są takie same. By proteza służyła poprawnie, powinno się ją regularnie czyścić i pielęgnować. Czyszczenie jamy ustnej i skrupulatne mycie protezy ma duży wpływ na powstrzymywanie rozmnażania bakterii i utrzymywanie zdrowia.

Co więcej, używając protezy ruchomej, jesteśmy narażeni na podrażnianie dziąseł. Obtarcia i podrażnienia mogą wywoływać zapalne stany dziąseł, z tego względu warto wyznaczyć czas na odprężenie błonom śluzowym w ciągu nocy. Innym istotnym powodem decydującym o tym, że trzeba zdejmować protezę przed snem jest niebezpieczeństwo zadławienia. W ciągu nocy, nie jesteśmy zupełnie świadomi naszych ruchów, co może skończyć się uszkodzeniem lub połamaniem protezy i zadławieniem.

W sytuacji, kiedy nie jest się pewnym jak powinno się dbać o protezę, warto przedyskutować swoje obawy ze stomatologiem. Trzeba pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja protezy pomaga utrzymać ją w korzystnym stanie na długo. Protezy zębowe z reguły służą przez 5-7 lat. Po tym czasie zużywają się i powinno się wymienić je na nowe, aby mieć pewność, że są dobrze dostosowane.

Do czego służą korony protetyczne od dentysty

W stomatologii korony protetyczne mają duże zastosowanie. Głównie są świetnymi zamiennikami pojedynczych zębów, jakie zepsuły się lub wymagają odbudowy np. po leczeniu kanałowym. Korony aplikuje się także na implantach w sytuacji, kiedy niezbędne jest wypełnienie zupełnego usunięcia zęba.

Korony zębowe wykonywane są też z wielu surowców. Współcześnie najczęściej używane są korony porcelanowe lub cyrkonowe z ceramiczną podbudową. Największą zaletą tego typu odbudowy zębów jest niezwykła wytrzymałość koron. Dzięki nim można ukryć wszystkie defekty zębów, dla przykładu gdy są z jakiegoś powodu naruszone lub są mniej efektowne niż kiedyś. Sprawdzają się, ponieważ korony wyglądem przypominają naturalne zęby oraz ulepszają estetykę jamy ustnej.

Pod koronami można zasłonić nierówności albo przebarwienia. By stało się to wykonalne należy obrobić ząb pod takie rozwiązanie protetyczne. Nie robi się tego w przypadku koron postawionych na implantach. Podczas takich zabiegów chirurg stomatolog nie narusza w żaden sposób sąsiadujących zębów, zamiast tego wypełnia lukę między nimi. Koszt korony protetycznej zależy od z materiału, z którego ją wykonano. Cenę korony podbija także to, czy jest zaaplikowana na ząb albo jego pozostałości, czy na implant.