Nadwrażliwość zębów na zimno lub ciepło to problem, który można leczyć u dentysty.

Nadwrażliwe zęby

Wrażliwość zębów na zimno i ciepło najczęściej obserwujemy podczas spożywania gorących i zimnych napojów lub w trakcie deseru w postaci lodów i kawy. Wtedy dolegliwość daje o sobie znać bólem. Z reguły powodem nadwrażliwości są odsłonięte zębowe szyjki. To pozwala na kontakt jedzenia z kanalikami zębinowymi, a one dają dostęp do silnie unerwionej miazgi .

Zazwyczaj odkrycie szyjek zębowych powstaje na skutek recesji dziąseł lub ścierania szkliwa. Tak samo dziąsła, tak samo szkliwo odpowiadają za osłonę zębów, dlatego jeżeli ulegną zniszczeniu, niewystarczająca ochrona sprawia ból. Inną przyczyną mogą być nieleczone ubytki próchnicowe lub kiedyś wykorzystywane popularnie amalgamatowe. Amalgamat słabo izoluje miazgi zęba od wysokiej lub niskiej temperatury, dlatego pacjenci noszący stare plomby mogą odczuwać dyskomfort.

Prędki sposób na złagodzenie bólu to używanie past oraz płukanek dla nadwrażliwych zębów. Głównie dzięki temu usuwa się ryzyko pogłębiania się dolegliwości. W takim wypadku powinno się skontaktować się ze stomatologiem. W gabinecie dentystycznym pacjent dostanie profesjonalne preparaty, które łagodzą reakcję nerwów oraz powodują zamknięcie kanalików zębinowych.

W walce z wrażliwością zębów na ciepło i zimno pomoże również zmniejszenie w diecie kwaśnych napojów i potraw oraz odpowiednia higiena zębów.