Ponowne leczenie kanałowe lub usunięcie zniszczonego zęba?

O ile leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zwykle w pełni dokładnym zabiegiem, bywa tak z powodu postępujących stadiów choroby nieuniknione jest ponowne leczenie kanałowe (re-endo). W znakomitej większości przypadków najlepiej podejmować się zachowania swojego zęba. Wyrwanie zęba oznacza pojawienie się niekomfortowej luki, którą należy uzupełnić nie tylko z uwagi na estetykę uśmiechu. Brak zęba powoduje stopniowy zanik kości, a ponadto prowadzi do rozchwiania, a nawet wypadania obocznych zębów, którym brak niezbędnego oparcia. Co więcej wypełnienie luki zębowej łączy się z dodatkowym kosztem w postaci uzupełnienia protetycznego. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na implant zębowy czy np. most , oznacza to dalsze wizyty w gabinecie dentystycznym i dalsze leczenie.

Ze względu na to nawet jeżeli dany ząb był już leczony kanałowo uprzednio, warto przemyśleć powtórne leczenie kanałowe. Co prawda powtórny zabieg, może być bardziej skomplikowany niż wcześniejszy, wyspecjalizowany lekarz endodonta, dołoży wszelkich starań, żeby przeprowadzić zabieg prawidłowo. Ponowne leczenie kanałowe wykonuje się zwykle, gdy pojawią się kanały niedoleczone przy wcześniejszym zabiegu, ponieważ np. nie zostały wtedy zauważone. Interwencja dentysty endodonty konieczna jest w sytuacji perforacji komory albo korzenia zęba oraz jeżeli w kanale złamało się narzędzie dentystyczne. Ekstrakcja zęba z reguły zaleca się tylko wówczas, gdy nie ma możliwości właściwego opracowania kanału.

W jakich sytuacjach potrzebny jest stomatolog endodonta?

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu stomatolog endodonta realizuje zazwyczaj w najcięższych przypadkach. Przeważnie leczenie kanałowe niezbędne jest w sytuacji, gdy miazga zęba będzie mocno zainfekowana przez bakterie i próchnicę, co powoduje, że ząb niszczy się dogłębnie. Często przyczyną podejmowanego w klinice dentystycznej leczenia kanałowego są również martwica i zgorzele miazgi zęba oraz zmiany w pobliżu wierzchołka, głębokie starcie lub obumarcie zębów. Zdarza się, że zabieg endodontyczny należy przeprowadzić, jeśli na przykład z powodu wypadku dochodzi do odkrycia miazgi zęba.

Istnieją jednak tego rodzaju przypadki leczenia endodontycznego, co nie są skutkiem urazów i chorób. Dla przykładu to może być błędnie przeprowadzony wcześniej zabieg, po jakim w kanale zębowym utkwiło odłamane narzędzie dentystyczne. Endodonta powinien zadziałać także w przypadku niedrożności kanału. Zablokowanie zwykle występuje w wyniku zrośnięcia się lub zwężenia kanałów, nienaturalnego przebiegu albo ze względu na jego wadliwe wypełnienie. Bywa tak, że zabieg endodontyczy potrzebny jest także po zdjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia endodontycznego nie należy się bać, bez względu jaki to problem, z którym pacjent zgłasza się do stomatologa endodonty. We współczesnej stomatologii w sumie każdy zabieg przeprowadzany jest pod skutecznym znieczuleniem, dlatego zabiegi są bezbolesne. O wiele lepiej zgłosić się do stomatologa, żeby coś poradził i wykonał leczenie, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.

W jakich sytuacjach najlepsze będzie leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe endodoncja polega na naprawianiu zębów, które z wielu przyczyn zostały dogłębnie nadpsute. Dentyści zajmujący się leczeniem endodontycznym diagnozują i wiedzą jak zatrzymywać choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych. przeważnie leczenie kanałowe jest konieczne wtedy, gdy pojawia się martwica, zapalenie lub zgorzel miazgi zęba.

Najczęstsze symptomy, które mówią o tym, że rozwija się coś nieprzyjemnego to przede wszystkim ból, ćmienie i obrzęk zęba. Bardzo często pojawia się również nadmierna wrażliwość na zimno i ciepło, a także ból towarzyszący spożywaniu pokarmu i napojów. Co więcej da się zaobserwować zmianę barwy zęba. W takiej sytuacji trzeba od razu spotkać się z dentystą. Pojawienie się symptomów nie zawsze świadczy o tym, że konieczne jest leczenie kanałowe, ale wizyta jest potrzebna do postawienia diagnozy.

W gabinecie stomatologicznym dentysta ustali źródło bólu albo zmian wokół zębów. Z reguły choroby miazgi zęba powstają w skutek próchnicy albo zebranych bakterii. Podłożem problemu bywa także w niektórych przypadkach ukruszenie zęba lub zakażenie. Dlatego stomatolog endodonta powinien dogłębnie sprawdzić zdrowie zębów. W ten sposób stwierdzi, czy konieczne jest leczenie kanałowe, czy wystarczy mniej inwazyjny zabieg stomatologiczny.

Jeśli jednak trzeba będzie wykonać leczenie kanałowe, nie nie ma powodu, by się go lękać. Przy współczesnym leczeniu kanałowym pod mikroskopem wszystko przebiega szybko i bez bólu.

Endodoncja a implanty

Podstawowym celem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najtrudniejszych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część realizowanych pod mikroskopem zabiegów gwarantuje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej efektywności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zatrzymanie zębów, które jeszcze jakiś czas temu musiały być po prostu wyrywane.

Tymczasem implanty są wytrzymałe, a zamocowane na nich korony czy mosty protetyczne wiernie zastępują naturalne zęby. W większości przypadków, jeśli pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty są w świetnym stanie dożywotnio i są jednymi z najtrwalszych sposobów wypełnienia dziury po utraconym zębie. Dzięki leczeniu kanałowemu ząb w dużym stopniu pozostaje naturalny. Rolą stomatologa jest tylko odnowa korony zębowej. Jeśli chodzi o usuwanie zębów uzupełnienie dziury jest niezbędne z uwagi na zdrowie jamy ustnej.

Dobrze jest też zwrócić uwagę na koszty. Chociaż obie techniki są wysoce efektywne, a dzięki nim pacjent nadal może cieszyć się wspaniałym uzębieniem bez bólu, ceny leczenia kanałowego są niższe od zabiegu wstawienia implantu. Przed ostateczną decyzją, co z robić w przypadku bolącego, głęboko popsutego zęba, trzeba się zastanowić razem ze stomatologiem, które rozwiązanie będzie najlepsze.

Endodoncja – czyli co?

Choć endodoncja brzmi tajemniczo, to dział dentystyczny, obejmujący diagnozowanie i leczenie zmian chorobowych miazgi zębowej. W większości rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Co do zasady leczenie endodontyczne należy do trudniejszych zabiegów stomatologicznych. Pomimo tego, dzięki nowoczesnym technologiom i zdolnościom endodonty, czyli dentysty zajmującego się takim leczeniem, leczenie  kanałowe przebiega sprawnie. Obecnie zabiegi leczenia endodontycznego wykonuje się z reguły pod mikroskopem, co zapewnia dobrą widoczność zaatakowanej miazgi zęba.

Leczenia endodontycznego wymagają raczej ciężkie przypadki. To nie tylko próchnicze infekcje miazgi zęba, ale także martwica czy zgorzele. Do gabinetu dentystycznego na zabieg kanałowy zapisywani są także pacjenci cierpiący na zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. Zdarza się, że reakcja endodonty konieczna jest również przed założeniem protezy. Zanim jednak dentysta endodonta przystąpi do działania, przeprowadza szereg badań diagnostycznych, jakie stwierdzą, czy da się naprawić ząb.

Choć endodoncja wywołuje wiele obaw wśród pacjentów, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego obawiać. Każdy z zabiegów endodontycznych wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, dlatego zabieg jest bezbolesny. Właściwie oczyszczony kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe oceniane jako jedno z najtrudniejszych zabiegów w stomatologii, wymaga doskonałego sprzętu oraz fachowego chirurga szczękowego. O tym, że łatwiejsze leczenie zachowawcze nie wystarczy, może świadczyć trudny do zniesienia ból zęba, zmiana jego koloru, nadmierna wrażliwość lub obrzęk czy stan zapalny. W wypadku występowania sygnałów, należy natychmiast wybrać się do stomatologa, by mógł określić, jaki typ leczenia będzie efektywniejszy. Zwykle bywa tak, że leczenie kanałowe to jedyny ratunek dla bardzo zniszczonego zęba.

Lekarz endodonta, jaki wykonuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, dzięki któremu zabieg jest w pełni dokładny. Dzięki użyciu mikroskopu endodonta może uważnie obejrzeć zainfekowaną przez bakterie zębową miazgę oraz ocenić, jak dużą część zęba będzie musiał wyleczyć.

W wypadku, kiedy infekcja jest rozwinięta, powinno się pomyśleć o zgłoszeniu się do leczenia kanałowego. W przeciwnym razie ostatnim sposobem będzie całkowita ekstrakcja zęba. Dziurę po usuniętym zębie trzeba jak najszybciej wypełnić, aby nie narażać się na powstawanie nowych dolegliwości jamy ustnej. To z kolei oznacza nowe wydatki – przez potrzebę zastosowania protezy lub wstawienia implantu.

Leczenia kanałowego nie trzeba się obawiać, dlatego że odbywa się pod efektywnym znieczuleniem miejscowym.

Stomatolog Toruń

Każdy z nas z zazdrością zerkał na śnieżnobiałe uśmiechy hollywoodzkich gwiazd. Niektórzy twierdzą, że śnieżnobiały uśmiech jest w stanie załatwić więcej spraw, niż nam się wydaje. W dobie fejsbukowych selfie warto dbać o kondycję swojego uśmiechu. Wszyscy marzymy o idealnym uzębieniu, którym moglibyśmy się chwalić na swoich profilach na Instagramie. Na stan naszych zębów mają także wpływ przyzwyczajenia i jedzenie. Czarna kawa, kilka kubków herbaty dziennie, czerwone wino lub palenie papierosów mają znaczący wpływ na kolor naszych zębów. Bardzo ważna jest także staranna higiena jamy ustnej: wybielające pasty do zębów i płyny do płukania pomogą nam utrzymać zęby w odpowiedniej formie. Na kolor naszych zębów w dużej mierze mają wpływ też uwarunkowania genetyczne. Na szczęście stomatologia estetyczna jest współcześnie na wysokim poziomie zaawansowania i umożliwia nie tylko wybielać ale także dokonywać korekcji kształtu i wielkości zębów a nawet ich rozmieszczenia.

Licówki-dla kogo?

Twoje zęby są małe i nie pasują do twoich rysów? Masz kompleksy na punkcie kształtu twoich zębów? Marzysz o tym, by były   równe i białe? Innowacyjne sposoby stomatologii estetycznej pozwolą ci osiągnąć wymarzony efekt. Dzięki stomatologii estetycznej możesz mieć idealny uśmiech w kilka chwil. Stomatologia estetyczna oferuje szeroki wachlarz możliwości. Jednym z wyjść jest założenie licówek. Licówka to cienka płytka z masy ceramicznej nakładana wprost na zęby. Licówki pozwalają na zmianę kształtu, koloru a także ustawienia zębów.

Jak wygląda zabieg zakładania licówek?

Pierwszym krokiem do pięknego uśmiechu jest eliminacja przeciwwskazań. Licówek nie należy zakładać u osób cierpiących na bruksizm (zgrzytanie zębami) lub choroby dziąseł. Z licówek muszą też zrezygnować ludzie po leczeniu kanałowym. Jeżeli nie chorujesz na żadną z wyżej wymienionych dolegliwości, kolejnym krokiem jest wyleczenie wszystkich zębów. Aby sporządzić indywidualnie dobrane licówki, stomatolog wykonuje wycisk szczęki. Na podstawie wycisku dentysta sporządza najpierw symulację uśmiechu- przedstawia ona przyszły kolor, kształt zębów.  Następnie powstaje makieta. Makieta ta jest swego rodzaju próbą, którą możemy przetestować. Dzięki makiecie dentysta wie, które elementy szczęki potrzebują poprawy. Dzięki temu możemy cieszyć się perfekcyjnie dopasowanymi nakładkami, które będą wygodne w użytkowaniu.Następny krok w drodze po perfekcyjne zęby jeśli wszystko jest dobrze dopasowane do pacjenta, to cementowanie porcelanowych nakładek . Po ostatecznych poprawkach dokonanych na makiecie, licówki są cementowane na stałe.

Licówki- które wybrać?

Wyróżniamy kilka rodzajów nakładek na zęby:

  • Kompozytowe- stosunkowo niski koszt, skomponowane  skomponowane z różnych składników. Ich cena wynosi od 200-400 zł za ząb.
  • Akrylowe- wykorzystywane w makietach jako licówki tymczasowe grubsze i cięższe niż licówki porcelanowe, dosyć słaba trwałość.
  • Ceramiczne- kilka razy twardsze niż szkliwo naturalne, są trochę droższe, ale ich trwałość jest największa. Ceny wahają się 600- 2500 zł.

Wybielanie- sposoby

Zaawansowany poziom innowacji dentystyki estetycznej umożliwia nie tylko wyprostować krzywe zęby. Każdy z nas chce o perfekcyjnie białych zębach. Istnieje mnóstwo sposobów by uzyskać śnieżnobiały uśmiech. Oto najpopularniejsze z nich:

  1. Wybielanie za pomocą lampy Beyond

Proces wybielania za pomocą lampy rozpoczynamy od pozbycia się kamienia i osadów. Zabieg ten przeprowdza się w gabinecie dentystycznym, przed wybielaniem. Kolejnym zadaniem jest zastosowanie profesjonalnego żelu wybielającego. Specyfik ten jest aktywowany za pomocą światła lampy. Wizyta trwa około 30 minut, z usuwaniem kamienia zajmuje to około 2 godziny. Jaka jest cena wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym? Ceny wybielania oscylują wokół 1000 zł. Jak długo utrzymują się efekty? Stomatologowie zapewniają, że efektami będziemy się cieszyć przez minimum trzy lata!

  1. Żel wybielające z nakładkami do stosowania poza gabinetem stomatologicznym

Kolejnym metodą na uzyskanie idealnie białych zębów jest zastosowanie w specjalistyczny żel wybielający z nakładkami. Zestaw nabędziemy w większości gabinetów stomatologicznych razem z instrukcją użycia od fachowca. Najczęściej nakładki należy nosić przez dwie godziny dziennie. Cały proces wybielania trwa tydzień. Ile kosztują wybielające nakładki? Koszt nakładek wybielających to około 700 zł, zatem jest to wersja tańsza niż zabieg wybielania u profesjonalisty. Efekty wybielania „domowego” są podobne do tych, które uzyskamy w gabinecie.

  1. Piaskowanie

Przeraża cię myśl o tym, że miałbyś mieć piasek w ustach? Nie musisz się martwić! Piaskowanie to stuprocentowo  bezpieczny zabieg. Polega on na wyrzucaniu na zęby drobinek piasku pod ciśnieniem. Piaskowanie rekomendowane jest osobom, które palą papierosy. Zabieg pozwala pozbyć się płytki nazębnej i przebarwień. Proces ten sprawia, że zęby są jaśniejsze i wypolerowane, dzięki czemu są bardziej odporne przed próchnicą. Piaskowanie zajmuje około 30 minut a jego koszt jest stosunkowo niska- wynosi ona około 100 zł.

www.stomatologia-torun.pl