Poprawa kształtu zęba – Estetyczny uśmiech

Piękno uśmiechu to niezwykle ważna kwestia dla wielu osób, które przychodzą do gabinetu stomatologicznego. Przeważnie stomatologiczna poprawa wyglądu i kształtu zębów polega na ukrywaniu małych pęknięć, ukruszeń, zakrzywień albo brzydkiego koloru. Tym sposobem lekarz stomatolog może wymodelować kształt i wygląd konkretnych zębów. Działania wykonywane przez dentystów poprawiające piękno uśmiechu nie wpływają na budowę zębów za głęboko, a ponadto nie sprawiają żadnego bólu czy dyskomfortu. Korygowanie wyglądu i kształtu zębów w gabinecie stomatologicznym wymaga, by zęby były zdrowe.

Jedną z metod wśród zabiegów stomatologii estetycznej na poprawę wyglądu i kształtu zębów znajduje się tzw. bonding. Technika ta polega na pokryciu niewielkich wad lub pęknięć odrobiną kompozytu. W ten sposób kształt zęba bardzo łatwo dostosować do wymagań pacjenta, dlatego że początkowo kompozyt jest bardzo plastyczny. Stomatolog bez problemu także dostosuje jego kolor. W ostatnim etapie gotowy kompozyt wystarczy wypolerować oraz wygładzić.

Odrębnym sposobem jest założenie licówek stomatologicznych. Te cienkie nakładki zakładane na wierzchu zębów są wyjątkowo estetyczne. Najlepiej zainteresują pacjentów, jacy planują naprawić wygląd nierównych lub wyszczerbionych zębów. Licówki łatwo zakrywają nierówności oraz nieestetyczne przebarwienia. Znaczącą zaletą jest też to, że da się nimi poprawić niewielkie wady, np. przerwy między zębami. Licówki dentystyczne mogą być stworzone z kompozytu lub porcelany.

Ponowne leczenie kanałowe lub usunięcie zniszczonego zęba?

O ile leczenie kanałowe pod mikroskopem jest zwykle w pełni dokładnym zabiegiem, bywa tak z powodu postępujących stadiów choroby nieuniknione jest ponowne leczenie kanałowe (re-endo). W znakomitej większości przypadków najlepiej podejmować się zachowania swojego zęba. Wyrwanie zęba oznacza pojawienie się niekomfortowej luki, którą należy uzupełnić nie tylko z uwagi na estetykę uśmiechu. Brak zęba powoduje stopniowy zanik kości, a ponadto prowadzi do rozchwiania, a nawet wypadania obocznych zębów, którym brak niezbędnego oparcia. Co więcej wypełnienie luki zębowej łączy się z dodatkowym kosztem w postaci uzupełnienia protetycznego. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na implant zębowy czy np. most , oznacza to dalsze wizyty w gabinecie dentystycznym i dalsze leczenie.

Ze względu na to nawet jeżeli dany ząb był już leczony kanałowo uprzednio, warto przemyśleć powtórne leczenie kanałowe. Co prawda powtórny zabieg, może być bardziej skomplikowany niż wcześniejszy, wyspecjalizowany lekarz endodonta, dołoży wszelkich starań, żeby przeprowadzić zabieg prawidłowo. Ponowne leczenie kanałowe wykonuje się zwykle, gdy pojawią się kanały niedoleczone przy wcześniejszym zabiegu, ponieważ np. nie zostały wtedy zauważone. Interwencja dentysty endodonty konieczna jest w sytuacji perforacji komory albo korzenia zęba oraz jeżeli w kanale złamało się narzędzie dentystyczne. Ekstrakcja zęba z reguły zaleca się tylko wówczas, gdy nie ma możliwości właściwego opracowania kanału.

W jakich sytuacjach potrzebny jest stomatolog endodonta?

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu stomatolog endodonta realizuje zazwyczaj w najcięższych przypadkach. Przeważnie leczenie kanałowe niezbędne jest w sytuacji, gdy miazga zęba będzie mocno zainfekowana przez bakterie i próchnicę, co powoduje, że ząb niszczy się dogłębnie. Często przyczyną podejmowanego w klinice dentystycznej leczenia kanałowego są również martwica i zgorzele miazgi zęba oraz zmiany w pobliżu wierzchołka, głębokie starcie lub obumarcie zębów. Zdarza się, że zabieg endodontyczny należy przeprowadzić, jeśli na przykład z powodu wypadku dochodzi do odkrycia miazgi zęba.

Istnieją jednak tego rodzaju przypadki leczenia endodontycznego, co nie są skutkiem urazów i chorób. Dla przykładu to może być błędnie przeprowadzony wcześniej zabieg, po jakim w kanale zębowym utkwiło odłamane narzędzie dentystyczne. Endodonta powinien zadziałać także w przypadku niedrożności kanału. Zablokowanie zwykle występuje w wyniku zrośnięcia się lub zwężenia kanałów, nienaturalnego przebiegu albo ze względu na jego wadliwe wypełnienie. Bywa tak, że zabieg endodontyczy potrzebny jest także po zdjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia endodontycznego nie należy się bać, bez względu jaki to problem, z którym pacjent zgłasza się do stomatologa endodonty. We współczesnej stomatologii w sumie każdy zabieg przeprowadzany jest pod skutecznym znieczuleniem, dlatego zabiegi są bezbolesne. O wiele lepiej zgłosić się do stomatologa, żeby coś poradził i wykonał leczenie, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.

Struktura i typy implantów zębowych

O trwałości implantów zębowych zaważa bardzo dużo czynników, choć jednym z podstawowych, jest ich mocna budowa podobna do naturalnego zęba. Implant zęba zbudowany jest z 3 głównych elementów. Pierwszym z nich jest śruba zastępująca korzeń zębowy. Przeważnie wykorzystanym surowcem, z jakiego wytwarza się śruby jest akceptowany przez organizm tytan. To śruba jest najistotniejszym elementem, z uwagi na to, że to ją stomatolog implantolog umieszcza w kości, żeby się z nią zespoiła i robiła za wytrzymałą podstawę dla protezy.

Protetyczna odbudowa, czyli zwykle korona, udaje ząb pod względem wizualnym. Korony bardzo dobrze zastępują normalne zęby zwłaszcza, jeśli pacjent zdecyduje się na wykonanie w klinice stomatologicznej korony z cyrkonu. Jeżeli jednak pacjent wymaga odbudowy większej liczby zębów, może postawić na inny typ protezy. Na implantach dentystycznych da się oprzeć też mosty, a także pełne protezy. To oznacza, że drugim elementem budowy implantu zęba jest protetyczna odbudowa wstawiana na śrubie. Ostatnim, bardzo ważnym elementem jest łącznik, co wiąże ze sobą śrubę oraz odbudowę.

Są także odmienne typy implantów zębowych. Z uwagi na materiały wykorzystywane przez stomatologów mogą to być implanty tytanowe lub cyrkonowe. Rodzaje te da się posegregować też biorąc pod uwagę miejsce aplikacji wszczepu. Przeważnie stosowane są dentystyczne implanty zębowe śródkostne, wszczepiane w głąb kości. Z kolei implanty podokostnowe wykorzystuje się co raz rzadziej, dlatego że są płycej umieszczane i to sprawia, że są mało trwałe.

Implanty zębowe – odbudowa kości

Ilość kości jest sprawą fundamentalną dla aplikacji implantów. Brak zębów wywołuje zmiany w jamie ustnej zarówno biorąc pod uwagę aspekt estetyczny jak i zdrowotnym. Nieuzupełniony ubytek skutkuje występowaniem postępującego zaniku kości żuchwy, co następnie negatywnie wpływa na sąsiednie zęby. Zanik podparcia może spowodować, że i one będą się poruszać, a następnie wypadać. Dlatego też uzupełnienie luk jest również istotne. By zabieg aplikacji implantów stomatologicznych był dostępny, w obszarze zabiegowym musi znaleźć się właściwa ilość tkanki kostnej. Zdarza się jednak tak, że osoby chcące uzupełnić brak implantem stomatologicznym mają zbyt małą ilość tkanki kostnej. Nie stanowi to problemu, ponieważ to nie wyklucza ich całkowicie, by implant dobrze się zrósł oraz utrzymał w odpowiednim miejscu.

Zanik tkanki kostnej można odbudować. Współczesne materiały wykorzystywane w leczeniu stomatologicznym pozwalają nie tylko na uzupełnienie braku kostnego. Używany materiał zazwyczaj wspiera naturalny przyrost kości. Dlatego zabiegi odbudowy kości stały się znane oraz używane przez najlepszych dentystów. Taki sposób odbudowy kości przed wszczepieniem implantów zębowych jest w pełni bezpieczny, a dentysta przeprowadza go przy znieczuleniu . Dentysta wkłada specjalny materiał w sferze objętej zanikiem, a następnie zabezpiecza go specjalną membraną. Na kompletną regenerację tkanki kostnej pod implanty niestety trzeba poczekać od 3 do 6 miesięcy. Po upływie tego czasu dentysta może bezpiecznie zaaplikować implant.

Co robić, by nie dopuścić do osłabienia szkliwa oraz dziąseł?

Szkliwo zębów stanowi główną ochronę zębów, dlatego warto o nie troszczyć się w ten sam sposób, jak o zęby i całą jamę ustną. Uszkodzenie szkliwa oraz problemy z dziąsłami, na przykład osunięcie ich linii (recesja) mogą skutkować wystąpieniem bólu i schorzeń zębów. Aby nie dopuścić do osłabienia szkliwa zębów warto stosować się kilku zasad. W razie wątpliwości trzeba poprosić o poradę kontaktując się ze stomatologiem.

Przede wszystkim na początek warto skupić się na swojej diecie. Bakterie i kwasy pochodzące ze zjadania pokarmów mogą niekorzystnie oddziaływać i wywoływać demineralizację szkliwa. Należy przede wszystkim ograniczyć ilość łakoci oraz gazowanych napojów. Stomatolodzy zwracają również sporo nacisku na przyjmowanie wapnia i fluoru. Wapń jest przydatny dla organizmu, natomiast fluor umacnia zęby, jednak w przypadku brania zbyt wysokich dawek takich składników może wywołać problemy. Ujemny wpływ na szkliwo ma także ścieranie. Ze względu na to nie należy stosować zbyt długo wybielających past do zębów (z bardzo dużym współczynnikiem RDA).

Sporą ostrożnością powinno wykazać się także przy oczyszczaniu zębów z resztek jedzenia. Zaniedbanie higienizacji i zbieranie się nazębnego kamienia, niszczy szkliwo i wywołuje choroby dziąseł i zębów. Warto też stosować odpowiednią metodę szorowania zębów, z uwagi na to, że zbyt mocne lub niepoprawne czyszczenie może obniżać dziąsła i ścierać szkliwo. Technikę właściwego mycia i nitkowania zębów można poznać w klinice dentystycznej.

Implanty zębów podczas jednej wizyty w gabinecie stomatologicznym

Wszczepianie implantów zębowych dentysta może wykonać na dwa sposoby. Najbardziej znany zabieg aplikacji dwufazowych implantów składa się na 2 główne etapy. Na początku w szczęce wstawiany jest implant , w następnym dentysta implantolog montuje koronę zęba dopiero po całkowitym wygojeniu implantu. Obecnie dostępny jest sposób umieszczenia implantów stomatologicznych w w ciągu jednej wizyty, czyli implantów jednofazowych.

Implanty tylko w ciągu jednej wizyty charakteryzują się tym, że w trakcie pojedynczego zabiegu pacjent otrzymuje zarówno implant, jak i całą odbudowę zęba. Jak wiadomo cały proces poprzedzają specjalistyczne badania diagnostyczne, żeby pacjent poznał znaczenie wszelkich działań podejmowanych przez lekarza stomatologa, ale sama odbudowa przeprowadza się w czasie pojedynczej wizyty w gabinecie dentystycznym. Głównym zastrzeżeniem do wszczepienia implantów w w ciągu jednej wizyty jest doskonały stan zdrowia zębów i dziąseł oraz kości szczęki lub żuchwy w miejscu wszczepu.

Niezależnie od metody implant i tak musi się zespoić z kością, ale przy zabiegu implantów jednofazowych całkowity proces odbywa się pod protezą, a pacjent może zwyczajnie z niej korzystać. W zależności od ilości braków oraz wybranego uzupełnienia protetycznego – korony, mostu czy pełnej protezy opartej na implantach – podczas spajania implantu z kością pacjent używa uzupełnienia protetycznego tymczasowego. Po zrośnięciu się kości z implantem dentysta wymienia uzupełnienie tymczasowe na uzupełnienie właściwe. Bez względu na to uzupełnienie tymczasowe doskonale sprawdza się oraz umożliwia zyskanie wspaniałego uśmiechu w ciągu jednej wizyty.

Wytrzymałe implanty stomatologiczne

O implantach stomatologicznych wiele się mówi, jednak wśród największych zalet implantów, przeważnie wymienianą przez znawców jest ich trwałość. Na zabiegi z implantami w gabinecie dentystycznym należy przeznaczyć trochę czasu, jednak skutki są w pełni tego warte. Raz umieszczony implant stomatologiczny, jaki dobrze zrośnie się z kością, według specjalistów  może posłużyć nawet przez wiele lat. Wymogiem tego, jest przestrzegać zasad higieny zębów i dziąseł i częste umawianie się na wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym.

O jakości implantów stomatologicznych decydują surowce, z jakich są one wykonywane. Z reguły używane w implantologii to tytan oraz cyrkon. Choć tytan jest porównawczo mniej estetyczny, jego trwałość i właściwości to duży plus. Z reguły tytanowa podstawa implantu dentystycznego nie jest zauważalna, ze względu na to, że kryje się wewnątrz dziąsła, jednak czasami dziąsła ulegają obniżeniu. Pod względem estetyki cyrkon jest lepszy, dlatego że kolorem przypomina naturalne zęby. Jeśli jednak chodzi o trwałość tych surowców, oba sprawdzają się doskonale. Odznaczają się szczególną odpornością na wahania temperatur lub ścieranie.

Oprócz tego organizm ludzki bardzo je toleruje, dlatego gdy przyjmą się w momencie zabiegu w klinice stomatologicznej, generalnie rzadko zdarza się, żeby na dalszych etapach implant zęba sprawiał problemy. Swoją wytrzymałość implanty cechują się również ze względu na odporność na moc nacisku w trakcie posiłków. Z uwagi na wytrzymałość i zbliżony wygląd do zębów naturalnych, implanty zębowe są zwykle polecanym przez stomatologów protetycznym uzupełnieniem.

Jak przyszykować się do wyrwania zęba?

Wyrywanie zęba zazwyczaj zaleca się w najbardziej kłopotliwych sytuacjach, jeśli uratowanie zniszczonego zęba jest niemożliwe. Stomatolog usuwa także zęby w trakcie leczenia ortodontycznego albo implantologicznego, kiedy ułożenie zębów wymaga powiększenia powierzchni w szczęce. Współcześnie używane znieczulenia w klinikach stomatologicznych gwarantują, że ekstrakcja zęba nie boli, ale należy pamiętać, że po wyjściu od dentysty mogą pojawić się dość nieprzyjemne dolegliwości. Z racji tego powinno się przyszykować się do usunięcia zęba.

O ile zabieg wyrwania zęba nie jest skomplikowany, dentysta we wszystkich przypadkach zaleca rozwagę. Po usunięciu zęba czasami pojawia się słabe samopoczucie, dlatego lepiej wybrać właściwy czas wizyty oraz w razie potrzeby poprosić o pomoc kogoś bliskiego. Przed i po zabiegu przez kilka dni lepiej nie palić papierosów oraz nie pić alkoholu. Po usunięciu zęba nie wolno pić ani jeść około przez dwie godziny, dlatego  powinno się spożyć pożywny posiłek przed wizytą w gabinecie dentysty. Świetnym pomysłem jest też przygotowanie polecanych przez stomatologa płukanek, leków oraz probiotyków. To one wspomagają czas gojenia się rany oraz powrotu do pełnego zdrowia, dlatego warto mieć je przygotowane. Na samą wizytę w gabinecie dentysty należy przyjść porządnie wyczyszczonymi zębami.

Dzięki porządnemu przygotowaniu zabieg usunięcia zęba odbędzie się szybko i sprawnie. Pacjent poczuje się swobodnie. Stomatolog dopilnuje, aby usunięcie zęba było w pełni bezpieczne.

Fazy wykonania mostu protetycznego

Mosty protetyczne są bardzo znanym sposobem na zakrycie luk po utracie zębów. Okażą się skuteczne do zakrycia braku jednego zęba lub obszerniejszych luk – także do trzech luk obok siebie. Mosty ustawia się na filarach na zębach , a fragment gdzie zabrakło zęba osłania tzw. przęsło. Zazwyczaj stomatolog wstawia most w wielu przypadkach. W ten sposób najczęściej chroni przed początkiem przemieszczeń zębów spowodowanych za dużą niewypełnioną powierzchnią, utraty kości żuchwy i szczęki, chorób zębów i dziąseł. Zastosowanie mostu przywraca poprawne funkcje zgryzu i ładny uśmiech.

Bazowym etapem wykonania protetycznego mostu są rzetelne badania diagnostyczne i przygotowanie zębów. Kiedy stomatolog zobaczy jakiś kłopot, zęby muszą zostać w pierwszej kolejności wyleczone. Kiedy nie ma żadnych przeciwwskazań, stomatolog stosuje znieczulenie i szlifuje zęby, aby mogły służyć jako filary mostu. Zabieg szlifowania przeprowadzany przez dentystę jest niezwykle oszczędny i nie psuje zębów. W dalszej części, stomatolog wykonuje potrzebne wyciski, na podstawie których dopasuje most protetyczny do indywidualnego zgryzu. Na czas sporządzenia właściwego mostu, stomatolog aplikuje tymczasowy most, żeby okrywał filary. Na końcowym etapie aplikowania protetycznego mostu, stomatolog dopasowuje formę mostu i sprawdza jego szczelność. Kiedy wszystko pasuje, a pacjent jest zadowolony z efektu, stomatolog zakłada most na stałe.