próchnica zębów przyczyny i powstawanie Dentysta

Powstawanie próchnicy zębów

Próchnica zębów jest jedną z najbardziej powszechnych chorób zębów i przyzębia, które występują u pacjentów. Początkowa faza tej dolegliwości nie jest widzialna gołym okiem, ani nie wywołuje bólu, ale im głębiej dojdzie do wnętrza zęba, tym większe szkody oraz bardziej dotkliwy ból stwarza. Ząb zainfekowany próchnicą robi się czulszy oraz mniej odporny na zniszczenia. Czasami zmiany dochodzą do miazgi zębowej i są tak zaawansowane, że ostatecznym ratunkiem pozostaje leczenie kanałowe.

Najpowszechniejszą przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, które z reguły pożywiają się cukrami Pochodzącymi z jedzenia. Na skutek tego działania następuje odwapnienie szkliwa zęba stanowiącego najmocniejszą ochronę zębów. Dieta, która zawiera ogromną ilość cukrów, podatnych na fermentację, mocno sprzyja rozwojowi próchnicy. Zwłaszcza nieodpowiednie dla zębów są przekąski klejące, które bez trudu przyczepiają się do nich oraz zazwyczaj bywają ciężkie do umycia.

Poza wieloma czynnikami, jakie wspierają rozwój próchnicy, duże znaczenie ma także czystość jamy ustnej. W wyniku nie bardzo starannego albo niezbyt częstego mycia, resztki po pokarmach odkładają się na powierzchni zębów oraz powodują namnażanie się kamienia nazębnego. Resztki jedzenia to także ośrodek bakterii, jakie służą powstawaniu chorób zębów i przyzębia.

Z próchnicą można walczyć, dbając o czystość zębów, stosując pasty z fluorem i regularnie odwiedzając gabinet dentystyczny.