ruchomy aparat na zęby dla dziecka

ruchomy aparat na zęby dla dziecka

Aby zęby stałe były zdrowe i proste, trzeba mieć dziecko na oku praktycznie od początku formowania zębów. Zwykle nieprawidłowości ukazują się już w przypadku zębów mlecznych, a ignorowanie przemian, może mieć negatywny wpływ na formę zębów stałych. Dlatego na pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym należy umówić dziecko jak najwcześniej – np. około 7 skończonych lat. Ortodonta zbada wtedy zdrowie zębów dziecka, a w razie konieczności rozpocznie leczenie.

Aparatem ortodontycznym skierowany i najczęściej wskazanym dla dzieci w przedziale od 4 do 12 lat jest aparat ortodontyczny ruchomy. Jest on wykonany z pętli z drutu i akrylowej płytki, które są indywidualnie dobierane do każdego pacjenta. Z reguły stosuje się je do momentu, gdy w jamie ustnej dziecka wyrosną wszystkie zęby stałe. Ponadto, leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem tego aparatu na zęby przynosi stosunkowo prędkie i skuteczne rezultaty.

Wielką zaletą ruchomego aparatu na zęby jest to, że w razie konieczności można go samodzielnie wyjąć. Sprawdza się to zwłaszcza w trakcie jedzenia albo w celu dokładnej higienizacji zębów. Z reguły dentyści zalecają używanie ruchomego aparatu na zęby na co najmniej kilkanaście godzin dziennie. Tylko wtedy leczenie będzie skuteczne i przyniesie oczekiwane rezultaty. Całkowity proces leczenia odbywa się pod okiem ortodonty, w trakcie wizyt kontrolnych.