wypełnienie kompozytowe w gabinecie - Dentysta

Stomatologiczna plomba kompozytowa

Z jakiego powodu wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak często stosowane przez dentystów? Wiele lat wcześniej aplikowane plomby amalgamatowe miały ciemno-szary kolor, z powodu czego były nieestetyczne, co więcej wśród wielu osób pojawiły się głosy, że znajdująca się w tych plombach rtęć może szkodzić. Zamiennikiem, który zamienił wypełnienia amalgamatowe} stały się więc plomby kompozytowe.

Największą zaletą wypełnień kompozytowych jest ich kolor. Stomatolog może bez trudu dopasować ich kolor do indywidualnego koloru zębów, to sprawa, że wypełnienia kompozytowe są właściwie niewidoczne. Z tego względu dobrze spisują się również jako wypełnienie przednich zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe wypełnienia cechują się także wytrzymałością . Szczelnie przywierają do tkanki zęba, dzięki czemu trudniej o powstawanie próchnicy w szczelinach. Do istotnych plusów wliczamy także możliwość prostego formowania kształtu podczas aplikowania takiej plomby. W ten sposób stomatolog dopasowuje plombę do zęba, dlatego oszczędza znaczną część zdrowej tkanki.

Wypełnienia kompozytowe są również bezpiecznym surowcem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce wypełnień kompozytowych, białe plomby są zdecydowanie częściej wybierane przez dentystów. Po aplikacji oraz utwardzeniu świetnie {zespajają|łączą| się z zębami oraz służą długie lata. Z uwagi na to wzrosła ich popularność i obecnie są najczęściej stosowane w gabinetach stomatologicznych.