usuwanie ósemek - wizyta w gabinecie stomatologicznym Dentysta

Usuwanie ósemek: czy to konieczne?

Choć ósemki wyżynają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, mogą sprawiać sporo trudu. Przyjmuje się, że zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie ma sensu naruszać. Zdarzają się jednak pewne czynniki, które decydują o tym, że potrzebne jest wyrwanie ósemki.

Czasem proces wyrastania ósemek jest utrudniony na przykład z uwagi na brak miejsca w jamie ustnej. Zęby, które nie mają wystarczającej przestrzeni, uciskają pozostałe zęby. W ten sposób powodują najczęściej ogromny ból i przesunięcia innych zębów. To może przekładać się na rozwój lub zwiększenie wad zgryzu. Za mała przestrzeń w jamie ustnej dla wszystkich zębów może również powodować kłopoty w trakcie pełnego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza pewien dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek niezbędne jest też wtedy, gdy ząb psuje próchnica, szczególnie w zaawansowanym stadium. Ta przypadłość może szybko obejmować sąsiednie zęby, dlatego należy wyeliminować jej źródło. Bywa również tak, że w pobliżu zęba powstaje nieodwracalny stan zapalny dziąsła, zazwyczaj wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku usunięcie jest jedyną możliwością pokonania problemu.

Wyrywanie zębów w gabinecie dentystycznym jest bezbolesna, dzięki stosowanym znieczuleniom.