Licówki stomatologiczne zakładane w gabinecie stomatologicznym przez dentystę

Uzupełnienia protetyczne – licówki stomatologiczne

Licówki dentystyczne są jednym ze uzupełnień protetycznych stałych, jakich głównym celem jest odbudowa estetyki uśmiechu. Są to cienkie nakładki przymocowane na zębach. Z ich pomocą stomatolog poprawia wygląd, kolor i kształt poszczególnych zębów. Przede wszystkim sprawdza się to , gdy są one martwe, nierówne czy mocno przebarwione. W ten sposób można zrównać pojedyncze zęby poprzez skrócenie, wydłużenie, zwężenie albo poszerzenie korony zębowej. Licówka przydaje się również przy złamanym przednim zębie. Często pacjenci zgłaszają się po to rozwiązanie, chcąc usunąć przerwę między zębami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na wierzch zębów naturalnych, lecz żeby było to możliwe, zęby trzeba przygotować. Po pierwsze muszą być porządnie oczyszczone. Z uwagi na to przed nałożeniem licówek przydaje się przeprowadzić piaskowanie, skaling i fluoryzację. Co więcej zęby, na jakie będą wstawione licówki, muszą być oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż brzmi strasznie, nie boli. Stomatolog troszczy się o to, aby zabiegi były jak najbardziej komfortowe .

Plusem licówek stomatologicznych jest to, że da się je precyzyjnie dostosować do naturalnego koloru zębów pacjenta. Dzięki temu są prawie niewidoczne, a nadają planowany wygląd i kształt. Licówki dentystyczne są dość trwałe, ale powinno się je wymieniać lub odświeżać. W zależności od materiału, z którego są wykonane (te porcelanowe mogą służyć nawet przez 10 lat) i utrzymywania higieny, będą w świetnym stanie przez parę lat.