protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego

Uzupełnienia protetyczne: wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa bywa skomplikowane, zwłaszcza, kiedy kondycja zębów wymaga fachowego leczenia na przykład leczenia kanałowego. Z reguły leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w których zęby są mocno zepsute w wyniku np. próchnicy, jednak ciągle da się je uratować bez potrzeby wyrywania. W takich sytuacjach po ukończeniu leczenia przydatne jest uzupełnienie utworzonych ubytków – czyli odbudowa zęba.

Stałym protetycznym wypełnieniem stosowanym w takich przypadkach jest wkład koronowo-korzeniowy. Z reguły stosuje się go, kiedy korzeń zęba ciągle jest zdrowy i mocno zaczepiony w zębodole, ale koronę zęba trzeba zastąpić. Wkład koronowo-korzeniowy ma kształt śruby lub sztyftu, którą przytwierdza się do korzenia, a z kolei protetyk na stałe zakłada na niego koronę protetyczną.

Taka metodą ząb zostaje kompletnie odnowiony i może dość wiernie udawać naturalny ząb. W zależności od surowca, z jakiego zostanie sporządzony wkład i korona protetyczna. Surowcami, które zwykle wykorzystuje się w takim celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Stopniowo odchodzi się już od metalu z uwagi na mniejszą estetykę i możliwość korozji. Włókno szklane jest całkiem trwałe i elastyczne, dlatego w przypadku potrzeby, można je wyciągnąć, bez usuwania korzenia. Z kolei cyrkon jest najwytrzymalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, jednak jego koszt jest również wyższy.