Leczenie bezzębia w gabinecie dentystycznym - proteza całkowita czy implanty zębów

Uzupełnienie braków zębów – implanty zębów vs. proteza całkowita?

Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to przypadek szczególny, z którym powinno wybrać się do stomatologa. Bezzębie powoduje nie tylko dyskomfort, ale też niekorzystnie oddziałuje na zdrowie jamy ustnej. Wskazane w tej sytuacji leczenie protetyczne zwraca funkcje narządu żucia i umiejętność prawidłowej artykulacji głosek (usuwa seplenienie). Jaką metodą zatem odbudować pełną estetykę uśmiechu i zdrowie?

Zajmujący się protetyką stomatolodzy mają parę sposobów, jednak zazwyczaj wybieranymi sposobami są aplikacja implantów lub wykorzystanie tradycyjnej protezy całkowitej. Chociaż oba te rozwiązania dobrze ukrywają bezzębie, oba mają zarówno plusy i minusy. Czasami korzystanie z protezy może być niemożliwe ze względu na na przykład niewłaściwe uwarunkowania anatomiczne jamy ustnej. Takie protezy z czasem się niszczą. Raz na parę lat powinno się kupić nową protezę, ponieważ z biegiem lat przestają być dopasowane, jak były, gdy je kupiono.

Wszczepienie implantów zębów natomiast zajmuje trochę czasu, chociaż efekt jest trwały i za pomocą poprawnej pielęgnacji, może utrzymać się do końca życia. Przywrócenie funkcji jamy ustnej za pomocą implantów to leczenie dłuższe z uwagi na na konieczność włożenia implantu w kości żuchwy lub szczęki. Zaaplikowany implant przed założeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Wybierając pomiędzy wszczepieniem implantów, a całkowitą protezą warto postawić na komfort i wygodę.