Chirurgia szczękowa toruń - chirurg stomatolog

Chirurgia szczękowa Toruń

Chirurgia twarzowo-szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub odkształcenie jamy ustnej. Dotyczy to też kuracji przewlekłych stanów zapalnych i usuwania zębów , eliminacji wad zgryzu, czy umieszcznia implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, to nie jest lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, jednak to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem wyłącznie w zakresie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHRURGIA SZCZĘKOWA

?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Wykrzywienie twarzy może być skutkiem wrodzonych lub nabytych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz głęboki czy zgryz otwarty to jedne z najczęstszych problemów, którymi zajmuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może także nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może również podnieść estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany kształt czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów jest wtedy, gdy ich wzrost ustaje, lecz nie przebijają się przez błonę śluzową lub rosną w środku kości. Skutkiem tego jest groźny stan zapalny, mogą też wypierać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co łączy się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy zapewnia ich usunięcie.

Stany zapalne, torbiel lub guz w obrębie jamy ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to konieczne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel wytworzy się w trudno dostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg także leczy stany zapalne kości, które biorą się od zębów.

Złamania kości twarzy

Do złamań może dojść na skutek wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego typu zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W poważnych przypadkach aplikuje się znieczulenie ogólne. W miejscu złamania zazwyczaj umieszczane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im odpowiedniego kształtu, do uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jednokorzennych zwłaszcza w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Kwalifikują się też efekty choroby w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, rozłamu korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma potrzeby pozbywania się całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko zepsuty ułamek korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki wspólnie z wierzchołkiem korzenia, osłania przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów zatrzymanych

Zazwyczaj dotyczy kłów. W przypadku gdy ząb, w trakcie rozwoju miał zbyt mało miejsca w szczęce albo wykrzywił się, ortodontycznie wstawia się go do łuku zębowego. Po ustaleniu jego położenia dzięki diagnostyce radiologicznej, odsłania się go chirurgicznie i przytwierdza zamek ortodontyczny, by wrócił na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębów

Ubytki w uzębieniu są rezultatem różnych powodów. Zazwyczaj jest to pomijanie higieny jamy ustnej, osteoporoza czy cukrzyca, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, zapewnia możliwość wypełnienia braków w uzębieniu, wszczepiając implanty . Takie rozwiązanie wiele zalet, w tym gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, porównywalne do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach kostnych i miękkich, aby naprawić estetykę rzuchwy. Wykonywane są także przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wtedy na celu pozbycie się wszelkich nierówności, fałdek czy zgrubień, aby jama ustna spełniała warunki utrzymania ruchomej protezy. Takie zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej albo polepszenia zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na konsultację u chirurga szczękowego niezbędne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, ale także lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych przyjmowani są bez skierowania.

Plusem jest to, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest dostępna na NFZ w placówkach, mających podpisane umowy na świadczenia z zakresu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj zależy od wielkości miasta i ilości pacjentów.