Pęknięty lub złamany ząb - jakie leczenie u dentysty pomoże?

Ukruszony ząb – Kiedy do stomatologa?

Do ukruszenia lub złamania zęba może dojść z powodu odmiennych przyczyn. Pęknięcie może pojawić się przez osłabienie zęba chorobą, uraz mechaniczny oraz na przykład w wyniku niewłaściwych nawyków (np. zdejmowania zębami kapsli z butelek). W W takim przypadku należy bez czekania skontaktować się z dentystą. Podczas odwiedzin w gabinecie dentystycznym należy dowiedzieć się, jakie działanie wobec problemu okaże się najlepsze według stomatologa.

Wiedząc, jak głębokie jest uszkodzenie zęba, da się naprawić go na parę sposobów. Minimalne złamanie zasłoni odrobina kompozytu stomatologicznego. Dobrym sposobem jest również zastosowanie korzeniowo-koronowego wkładu. Z kolei pęknięcia i niewielkie złamania zakryje licówka stomatologiczna. Aplikuje się je na powierzchni zębów, więc są świetnym sposobem zasłonięcia wady. W wypadku dużego złamania potrzebne będzie nałożenie nowej korony. Korona stomatologiczna wykorzystywana jest również po kanałowym leczeniu, które ratuje ząb, kiedy jego większa część ulega szkodliwej infekcji.

W wypadku mocnego złamania zęba, które sięga aż jego korzenia, często pozostałym sposobem rozwiązania problemu jest usunięcie zęba. Wtedy zwykle stomatolog radzi zastosowanie implantu stomatologicznego, jaki w najwierniejszy sposób odbuduje ząb na nowo. Technik odbudowy pękniętego lub złamanego zęba w klinice stomatologicznej jest wiele, dlatego lepiej nie czekać.