jak dbać o protezę zębów? dlaczego należy zdjąć protezę przed snem?

Dlaczego należy zdejmować na noc ruchomą protezę zębów?

Niezależnie od tego, jak starannie proteza zębowa ruchoma została dobrana do pacjenta, istnieje wiele czynników, które wskazują na to, że z protezami zębowymi nie wolno zasypiać. Jedną z najważniejszych przyczyn, według których należy wyjmować protezę do snu, jest to, że zbierają się na niej szkodliwe bakterie. Opinie stomatologów są takie same. By proteza służyła poprawnie, powinno się ją regularnie czyścić i pielęgnować. Czyszczenie jamy ustnej i skrupulatne mycie protezy ma duży wpływ na powstrzymywanie rozmnażania bakterii i utrzymywanie zdrowia.

Co więcej, używając protezy ruchomej, jesteśmy narażeni na podrażnianie dziąseł. Obtarcia i podrażnienia mogą wywoływać zapalne stany dziąseł, z tego względu warto wyznaczyć czas na odprężenie błonom śluzowym w ciągu nocy. Innym istotnym powodem decydującym o tym, że trzeba zdejmować protezę przed snem jest niebezpieczeństwo zadławienia. W ciągu nocy, nie jesteśmy zupełnie świadomi naszych ruchów, co może skończyć się uszkodzeniem lub połamaniem protezy i zadławieniem.

W sytuacji, kiedy nie jest się pewnym jak powinno się dbać o protezę, warto przedyskutować swoje obawy ze stomatologiem. Trzeba pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja protezy pomaga utrzymać ją w korzystnym stanie na długo. Protezy zębowe z reguły służą przez 5-7 lat. Po tym czasie zużywają się i powinno się wymienić je na nowe, aby mieć pewność, że są dobrze dostosowane.